Program

Fondacija budućnosti u Bosni i Hercegovini je jedinstveni inkubator i akcelerator talenata sa ciljem transformacije Bosne i Hercegovine u prosperitetnu naciju kroz niz aktivnosti koje mogu odgovoriti izazovima 21. stoljeća.

U sklopu ovih aktivnosti, svake godine u Bosni i Hercegovini organizujemo skoro 100 događaja, ali smo i ponosni partneri i sponzori desetina događaja, od tehničkih radionica, seminara, simpozijuma, kongresa, itd.

Konferencija “Leaders of Tomorrow - Lideri budućnosti”  se organizuje u partnerstvu između Elektrotehničkog fakulteta i Mašinskog Fakulteta, Univerzitet Banja Luka i Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini, te ima za cilj da pomogne mladima da se upoznaju sa putevima i mogućnostima u IT, STEM i drugim naukama, kao i da vas inspiriše uspješnim pričama iz vašeg područja.

Na ovoj jednodnevnoj konferenciji govore uspješni govornici koji pričaju o najnovijim trendovima u svijetu tehnologije, nauke, inženjeringa, poslovanja, razvoja proizvoda i usluga. Čuti ćete nevjerovatne priče ljudi koji su promijenili i svoje živote i svoje zajednice kroz značaj volonterskog angažmana kroz lokalne inicijative i neformalnog obrazovanja općenito.


S tim u vezi, predstavljamo i pozivamo vas na Lideri budućnosti konferenciju koja će se održati 12 jula u Banjoj Luci.

Šta se nadamo da ćemo postići?

  • Promovirati mogućnosti za karijeru u nauci, inženjerstvu, prirodnim i tehničkim naukama, kreativnoj industriji i drugim poljima

  • Naglasiti važnost volonterskog angažmana kao alata za samousavršavanje i razvoj zajednice

  • Pružiti srednjoškolcima savjetovanje o karijeri i pomoći im da se bolje pripreme za razgovore za posao i tržište rada općenito

  • Motivisati mlade kroz predstavljanje uspješne karijerne priče profesionalaca iz Banja Luke koji su postigli nevjerovatne stvari širom svijeta

Ko se može prijaviti za konferenciju

Svi srednjoškolci, studenti i mladi profesionalnci iz Banja Luke i okolnih zajednica mogu se prijaviti za konferenciju. Roditelji i porodice, kao i stručnjaci iz industrije su također dobrodošli. Proslavimo zajedno uspjeh ovih sjajnih mladih ljudi.

Prijavni formular je otvoren do 10 jula 2024. godine.



Govornici

Dr. Vladana Grabež, Ph.D. je zaposlena kao istraživač u Fiskå Mølle, norveškoj kompaniji za proizvodnju hrane za životinje, gdje trenutno radi kao koordinator projekta «BlueMusselFeed». Ovaj projekat je dio strategije norveškog Ministarstva poljoprivrede i akvakulture «Susret zemlje i okeana», koji ima za cilj da poveća samoodrživost norveškog stočarstva u pogledu proizvodnje proteina za ishranu životinja.

Vladana ima decenijsko iskustvo u istraživanju kvalitativnih karakteristika mesa. Njen rad se odnosi na istraživanje faktora «od farme do tanjira» koji utiču na senzorske karakteristike mesa, kao i nutritivne karakteristike proizvoda životinjskog porijekla. Vladana u svom istraživanju koristi najnovije tehnike, tzv «omics» tehnike, kako bi objasnila uticaj raznih biomolekula i biohemijskih procesa koji se odvijaju u mišićnoj ćeliji na kvalitativne karakteristike mesa.

Predstavila je svoja istraživanja na brojnim međunarodnim konferencijama i aktivno objavljuje naučne radove u međunarodnim časopisima (Q1). Vladana je završila Gimnaziju u Gradišci, dobila diplomu na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, završila master studije na Univerzitetu u Novom Sadu i odbranila doktorat na Norveškom univerzitetu prirodnih nauka.

Dr. Mladen Veletić, Ph.D. je istaknuti istraživač na Odsjeku za elektronske sisteme, NTNU, i Klinici za tehnologiju i inovacije (Intervencijski centar), Univerzitetska bolnica u Oslu. Autor je više od 40 akademskih radova objavljenih u vrhunskim časopisima i konferencijama iz oblasti inženjeringa komunikacija, bioinženjeringa i medicine.

Dr. Veletić je doktorirao na NTNU iz oblasti elektronike i telekomunikacija, gdje sada predaje Digitalne komunikacije. Također radi kao gostujući docent na Univerzitetu u Banjoj Luci. Ranije je radio kao viši asistent na Elektrotehničkom fakultetu, Univerziteta u Banjoj Luci.

Trenutno, Dr. Veletić je urednik za IEEE Communications Letters i značajno doprinosi polju molekularnih komunikacija i bio-nano komunikacijskih sistema. Njegova istraživanja su fokusirana na razvoj računarskih modela i teorija bioloških komunikacijskih sistema kako bi unaprijedio terapijske medicinske intervencije.

Njegova posvećenost unapređenju naučnih saznanja očituje se kroz aktivno učešće na brojnim međunarodnim konferencijama i radionicama. Dr. Veletić je svojom posvećenošću obrazovanju i istraživanju postao vodeća figura u svojoj oblasti.

Lejla Iriškić je izuzetno uspješna inženjerka elektronike i hardvera u globalnom tehnološkom gigantu Apple. Sa bogatim iskustvom u dizajnu integrisanih sistema i kola, Lejla je ostvarila značajan napredak u oblasti hardverskog inženjeringa i tehnologije.

Rođena je Banjoj Luci a zivjela i odrasla je u Bosanskom Petrovcu. Lejla se vratila u Banja Luku kako bi nastavila svoje visoko obrazovanje. Svoju akademsku karijeru započela je na Elektrotehničkom fakultetu u Banjoj Luci, gdje je 2015. godine diplomirala na smjeru Elektronika i Telekomunikacije. Svoje znanje dodatno je usavršila sticanjem magistarske diplome iz dizajna integrisanih sistema i kola u Kärnten-u Austriji 2018. godine.

Lejlina karijera doživjela je značajan napredak kada se pridružila poznatoj Intel korporaciji. Radila je kao RF inženjer za pred-silikonsku validaciju/verifikaciju u oblasti sistemske emulacije, radila je na naprednim tehnikama emulacije i doprinijela ključnim projektima koji su unaprijedili tehnološke kapacitete kompanije.

U decembru 2019. godine, Lejla se pridružila se Apple-u kao inženjerka hardvera. Njena uloga u Appleu obilježena je doprinosima razvoju najsavremenijih tehnologija, čime je učvrstila svoju reputaciju kao stručnjakinje u svojoj oblasti.


Dr. Nemanja Koljančić, Ph.D. je naučni istraživač analitičke hemije na Slovačkom tehnološkom univerzitetu.

Nemanjina karijera obilježena je značajnim doprinosima u oblasti analitičke hemije, posebno u oblasti metabolomike hrane i analize zagađivača životne sredine. Njegova istraživanja fokusirana su na razvoj i validaciju radnih tokova za proučavanje promjena primarnog metaboloma u jestivim usjevima usljed klimatskih promjena, kao i na procjenu zagađenja naftom u zemljištima i riječnim sedimentima. Nemanja je predstavljao svoj rad na prestižnim međunarodnim konferencijama, uključujući 14. radionicu o multidimenzionalnoj hromatografiji u Liježu, Belgija.

Doktorirao je na Slovačkom tehnološkom univerzitetu, gdje je sproveo opsežna istraživanja o izolaciji i kvantifikaciji hemijskih komponenti u složenim smjesama koristeći napredne hromatografske tehnike. Njegov akademski put također uključuje magistarske i diplomske studije iz hemije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci. Tokom svog vremena u Banjoj Luci, Nemanja je razvio snažne temelje u analitičkim tehnikama i istraživačkim metodologijama, što je postavilo osnovu za njegove buduće uspjehe u ovoj oblasti.

Nemanja je prepoznat po svojim naučnim dostignućima kroz nekoliko nagrada, uključujući Dekanovu nagradu za naučna postignuća tokom doktorskih studija i više nagrada za postere. Njegovo profesionalno iskustvo obuhvata rad u više međunarodnih institucija, uključujući boravak kao gostujući doktorant na Univerzitetu u Torinu u okviru Erasmus+ mobilnosti, gdje je razvijao metode za metabolomiku hrane i otisak uzoraka.

Dr. Marko Đukanović, Ph.D. je istaknuta ličnost u oblasti računarstva, trenutno zaposlen kao docent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci, Bosna i Hercegovina. Sa bogatim iskustvom u informacionim tehnologijama i uslugama, Marko je dao značajan doprinos akademskoj zajednici i industriji kroz svoju stručnost i inovativna istraživanja.

Markov akademski put započeo je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci, gdje je stekao diplomu prvog ciklusa iz matematike i računarstva. Zatim je završio master studije iz primijenjene matematike na istoj instituciji, učvrstivši svoje snažne temelje u analitičkim i računarskim metodologijama.

Težeći daljem usavršavanju, Marko je doktorirao tehničke nauke na prestižnom Tehničkom univerzitetu u Beču (TU Wien) u Austriji. Tokom svojih doktorskih studija, sproveo je revolucionarna istraživanja u oblasti računarstva, koja su široko priznata kroz brojne publikacije u visokorangiranim međunarodnim časopisima.Dobitnik je mnogobrojnih nagrada.

Uprkos brojnim prilikama za nastavak karijere u inostranstvu, Marko je donio pohvalnu odluku da se nakon doktorata vrati u Bosnu i Hercegovinu. Njegova posvećenost doprinosu akademskoj i istraživačkoj zajednici u svojoj domovini je izuzetno inspirativna. Od svog povratka, uspostavio je snažne istraživačke saradnje i smatra se jednim od najperspektivnijih mladih istraživača u zemlji. Njegov rad nastavlja da inspiriše studente i kolege, učvršćujući njegovu reputaciju kao vodećeg mladog istraživača i edukatora u regionu.

Dejana Ugrenović je Data Scientist u kompaniji DeepIntent i student doktorskih studija na KU Leuven Univerzitetu u Belgiji, odsjek za računarske nauke. Tokom izuzetne karijere, doprinijela je stručnim znanjem u mnogim zemljama i različitim industrijama, kroz tehničke, liderske i istraživačke uloge. Dejana je nakon završenog Elektrotehničkog fakulteta u Banjoj Luci, započela karijeru 2012. godine kao Sistem Inžinjer u kompaniji Bravo Systems, a kasnije se preusmjerila ka ulozi Data Scientist-a.

Godine 2019. pridružila se kao istraživač jednom od vodećih svjetskih univerziteta za naučno-istraživački rad - KU Leuven. Tu se specijalizovala za kompjuterski vid i autonomnu vožnju, sa fokusom na praćenje rada neuronskih mreža.

Dobitnica je prestižne Marie Sklodowska-Curie Actions stipendije. Njen rad uključuje uloge gostujućeg istraživača u kompaniji Robert Bosch u Njemačkoj i institutu LAAS-CNRS u Francuskoj. Radila je i kao produkt menadžer u kompaniji United Cloud, Srbija, gdje je razvijala inovativna rješenja u medija industriji.

Dejana je čest govornik na konferencijama, gde dijeli svoje bogato iskustvo iz oblasti vještačke inteligencije. Takođe, pomaže studentima kroz mentorstvo, te širi znanja kroz radionice i predavanja. Posvećenost profesionalnom razvoju inspirisala je i afirmisala mnoge mlade stručnjake da slijede njene stope.

Kompaniji Deep Intent, renomiranoj platformi za oglašavanje u zdravstvu se pridružila 2023. godine. Tu se bavi rješavanjem kompleksnih izazova u oblasti marketinga,

Agenda

Petak 12 Juli
14:00 - 14:15
Veliki Amfiteatar, Mašinski Fakultet, Univerzitet u Banjoj Luci
Ceremonija otvaranja


14:15: - 15:00
Dr. Vladana Grabež, Ph.D.
, Istraživačica i stručnjak u nauci o hrani, Fiskå Mølle, Norveška
Tema: Interdisciplinarno istraživanje u proizvodnji hrane/mesa

15:00- 15:45
Dr. Mladen Veletić, Ph.D.
, Istaknuti istraživač na Odsjeku za elektronske sisteme, Norveški univerzitet nauke i tehnologije , i Klinici za tehnologiju i inovacije (The Intervention Centre), Univerzitetska bolnica u Oslu
Tema: Tehnologija molekularne komunikacije: revolucija medicinske intervencije

15:45 - 16:45
Dr. Nemanja Koljančić, Dr. Marko Đukanović, Dejana Ugrenović
,
DiaLab - Diaspora for Social Impact Panel: Transfer znanja i inovacija između Bosne i Hercegovine i naše globalne zajednice stručnjaka S ciljem premošćivanja jaza između akademske zajednice i industrije u Bosni i Hercegovini, s ponosom predstavljamo temu panel diskusije: "Olakšavanje prijenosa znanja i inovacija između Bosne i Hercegovine i globalne zajednice." Ovaj panel ima za cilj dobiti uvide od uspješnih pojedinaca koji su ostvarili karijere unutar i van njenih granica, koristeći međunarodne najbolje prakse. Želimo okupiti pojedince koji su uspješno povezali akademske ciljeve s različitim sektorima poput zdravstva, ekonomije, infrastrukture i drugih, kako bismo naučili iz njihovih iskustava u stvaranju sinergije između tih oblasti. Pokretanjem ovog panela, želimo potaknuti snažan dijalog među javnošću, profesionalcima i akademicima o smjeru kretanja našeg društva. Svjesni smo da ostvarenje željene budućnosti zahtijeva svakodnevne besprijekorne mehanizme prijenosa znanja.
Supported by USAID Diaspora Invest


16:45 - 17:00
Kratka pauza
Gostima će biti poslužena kafa, čaj, voda i druga osvježenja

17:00 - 17:45
Lejla Iriškić
, Hardverski inženjer, Apple
Tema: Iz malih sredina do velikih kompanija: Život jednog inženjera


17:45 - 19:30
Networking - Večera i druženje učesnika, privrednika i profesionalaca + Expo kompanija i studentskih projekata
Kompanije, profesionalci i studenti imaće priliku da izlože svoje radove, projekte, inovacije na sajmu umrežavanja. Hrana i piće će biti dostupni na događaju. Broj mjesta za izlaganje je ograničen pa vas molimo da se prijavite za konferenciju i navedete detalje o vašoj izložbi.

Prijatelji konferencije

Konferencijski izlagači


Apply now